Warto poczytać

dnia

Przyjęło się mówić że ASD trafia się częściej u chłopców. Od jakiegoś czasu ten pogląd jest regularnie podważany – i w hipotezach, i w badaniach. Myślę że wraz z poprawą diagnostyki, w tym przede wszystkim z wprowadzeniem osobnej diagnostyki dla dziewcząt (z osobnymi kryteriami przede wszystkim) ta dysproporcja będzie się zmieniać, aż, jak sądzę, osiągnie w stosunek bliski do  ~1/1.

To dobrze – ponieważ poprawa diagnostyki spowoduje że więcej osób dostanie niezbędną pomoc

Zapraszam do lektury

Estimate of autism’s sex ratio reaches new low

The lost girls


Zapraszam również do lektury książki Temple Grandin i Debry Moore „Kochaj i pomóż dorosnąć”

kochaj-i-pomoz-dorosnac-jak-pomoc-dziecku-ze-spektrum-autyzmu-wejsc-w-dorosle-zycie-b-iext48322486

Zapraszam do tej lektury wszystkich mających do czynienia z ASD.
I rodziców osób wysoko-funkcjonujących – po to by ich dzieci dorosły jako na prawdę wysoko-funkcjnujące, by nie wpadły w pułapkę „wyuczonej bezradności”
I rodziców osób niżej funkcjonujących – bo ASD ma to do siebie że zawsze może się zmienić, zawsze czegoś się można nauczyć, ponieważ trochę samodzielności jest lepsze niż zero, a trochę-wiecej niż trochę.. I dlatego że sam znam osoby które – często ku zaskoczeniu wszystkich – zaczęły sobie lepiej radzić
I terapeutów (tudzież nauczycieli) – ponieważ aby pomagać, najpierw trzeba wiedzieć jak robić to dobrze. A z tej książki można się tego dowiedzieć

Książka bardzo dobra, i co ważne – napisana przystępnym, przyjaznym językiem, bez psychologizowania, bez moralizatorstwa, bez oceniania, bez zbędnej naukowej terminologii.

Zdecydowanie polecam 👍

🐱

Jeden komentarz Dodaj własny

  1. Taaaak, „żeński obraz ASD” – psychiatra wyśmiał pomysł, że to, co mi jest, to ZA. Twierdził, że ZA w ogóle jest ostatnio modne i naddiagnozowane. Tymczasem jak wstawiłam do równania ZA, to zaczęło się składać – przede wszystkim odwieczne pytanie „jak to możliwe, że taka inteligentna dziewczyna nie pojmuje takich oczywistych rzeczy?” znalazło sensowną odpowiedź.

    Też w pewnym momencie dostałam absurdalną diagnozę schizofrenii, podobnie jak bohaterka artykułu. Trzeba było to potem długo odkręcać. Może z diagnozą ASD inaczej by odczytywano zdanie „czuję irracjonalny lęk przed ludźmi”?

    Podejrzewam, że psychiatria dopiero czeka na opisanie takich przypadków jak mój, bardziej zgodnych z tym – http://help4aspergers.com/wp-content/uploads/2017/01/List-of-Female-Asperger-Syndrome-Traits.pdf – niż z typowym wyobrażeniem, jak asperger powinien wyglądać. I nie chodzi mi o zaświadczenie o niepełnosprawności, tylko o przyjęcie do wiadomości, że, choć to nieźle maskuję, mój umysł działa inaczej i to nie jest zła wola ani urojenia.

    Jeżeli książkę polecasz, to może się skuszę. Choćby dla siebie. I dla starszej córki, która też jest takim naturalnym nerdem na skraju spektrum.

    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.