Warto poczytać

Przyjęło się mówić że ASD trafia się częściej u chłopców. Od jakiegoś czasu ten pogląd jest regularnie podważany – i w hipotezach, i w badaniach. Myślę że wraz z poprawą diagnostyki, w tym przede wszystkim z wprowadzeniem osobnej diagnostyki dla dziewcząt (z osobnymi kryteriami przede wszystkim) ta dysproporcja będzie się zmieniać, aż, jak sądzę, osiągnie w stosunek bliski do  ~1/1.

To dobrze – ponieważ poprawa diagnostyki spowoduje że więcej osób dostanie niezbędną pomoc

Zapraszam do lektury

https://spectrumnews.org/news/estimate-autisms-sex-ratio-reaches-new-low/

https://spectrumnews.org/features/deep-dive/the-lost-girls/


Zapraszam również do lektury książki Temple Grandin i Debry Moore „Kochaj i pomóż dorosnąć”

kochaj-i-pomoz-dorosnac-jak-pomoc-dziecku-ze-spektrum-autyzmu-wejsc-w-dorosle-zycie-b-iext48322486

Zapraszam do tej lektury wszystkich mających do czynienia z ASD.
I rodziców osób wysoko-funkcjonujących – po to by ich dzieci dorosły jako na prawdę wysoko-funkcjnujące, by nie wpadły w pułapkę „wyuczonej bezradności”
I rodziców osób niżej funkcjonujących – bo ASD ma to do siebie że zawsze może się zmienić, zawsze czegoś się można nauczyć, ponieważ trochę samodzielności jest lepsze niż zero, a trochę-wiecej niż trochę.. I dlatego że sam znam osoby które – często ku zaskoczeniu wszystkich – zaczęły sobie lepiej radzić
I terapeutów (tudzież nauczycieli) – ponieważ aby pomagać, najpierw trzeba wiedzieć jak robić to dobrze. A z tej książki można się tego dowiedzieć

Książka bardzo dobra, i co ważne – napisana przystępnym, przyjaznym językiem, bez psychologizowania, bez moralizatorstwa, bez oceniania, bez zbędnej naukowej terminologii.

Zdecydowanie polecam 👍

🐱

Reklamy
Zamieszczone w ASD

Jedna uwaga do wpisu “Warto poczytać

  1. Taaaak, „żeński obraz ASD” – psychiatra wyśmiał pomysł, że to, co mi jest, to ZA. Twierdził, że ZA w ogóle jest ostatnio modne i naddiagnozowane. Tymczasem jak wstawiłam do równania ZA, to zaczęło się składać – przede wszystkim odwieczne pytanie „jak to możliwe, że taka inteligentna dziewczyna nie pojmuje takich oczywistych rzeczy?” znalazło sensowną odpowiedź.

    Też w pewnym momencie dostałam absurdalną diagnozę schizofrenii, podobnie jak bohaterka artykułu. Trzeba było to potem długo odkręcać. Może z diagnozą ASD inaczej by odczytywano zdanie „czuję irracjonalny lęk przed ludźmi”?

    Podejrzewam, że psychiatria dopiero czeka na opisanie takich przypadków jak mój, bardziej zgodnych z tym – http://help4aspergers.com/wp-content/uploads/2017/01/List-of-Female-Asperger-Syndrome-Traits.pdf – niż z typowym wyobrażeniem, jak asperger powinien wyglądać. I nie chodzi mi o zaświadczenie o niepełnosprawności, tylko o przyjęcie do wiadomości, że, choć to nieźle maskuję, mój umysł działa inaczej i to nie jest zła wola ani urojenia.

    Jeżeli książkę polecasz, to może się skuszę. Choćby dla siebie. I dla starszej córki, która też jest takim naturalnym nerdem na skraju spektrum.

    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s